گاف مشترک BBCوVOA

 

ماجرا از این قرار است که شبکه بی بی سی همزمان با سالگرد حماسه ۹ دی موضوع برنامه مخاطب محور" نوبت شما"ی خود را به "ایمنی در محیط کار" اختصاص داد و در اواسط این برنامه صدای ضبط شده شخصی به نام "حمید از اهواز" به عنوان یکی از شرکت کنندگان در برنامه زنده پخش گردید که به سیاه نمایی از فضای کار در ایران پرداخت.

بعد از بی بی سی این بار نوبت به صدای آمریکا رسید تا با اجرای این نمایش، سناریو "هماهنگ و از پیش تعیین شده" خود را به اجرا بگذارد. صدای آمریکا نیز با اختصاص همین موضوع در برنامه "روی خط" خود صدای ضبط شده "حمید از اهواز" را پخش نمود که دقیقا همان فایل پخش شده در بی بی سی بود و این چنین بود که این سناریو رسانه ای دشمن، با این گاف غیر حرفه ای مرکز "مدیریت واحد" عملیات روانی غرب علیه ایران را لو داد. 

 در این اقدام هماهنگ و غیر حرفه ای" بی بی سی و صدای آمریکا" چند نکته قابل تأمل است: 

۱٫ بر خلاف ادعای این رسانه‌ها مبنی بر مدیریت مستقل، با این گاف رسانه ای، وابستگی‌شان به یک مرکز مدیریت واحد روشن شد. 

۲٫ به نظر می‌رسد مرکز مدیریت واحد این دو رسانه برای جبران "کمبود مخاطب" برنامه های از قبل ضبط شده و ساختگی را تحت عنوان "پخش زنده" به خورد مخاطب خود می‌دهد. ضمن تاکید بر اینکه "حمید از اهواز" ظاهراً از عوامل رسانه ای این شبکه‌هاست که با اجرا، ضبط و پخش صدای او از شبکه‌ها، به دنبال اجرای چنین سناریوهایی هستند. 

۳٫ آنچه جای تعجب و سئوال است اینکه آیا کنگره و وزارت خارجه آمریکا،MI6 سازمان جاسوسی انگلیس، و دولت این کشور از عملکرد عده ای عوام فریب و غیر حرفه ای در بی بی سی و صدای آمریکا که با پخش برنامه های از پیش ضبط شده به عنوان برنامه زنده به دنبال فریب مردم هستند آگاهند؟ شاید هم آن‌ها نیز از این ماجرا مطلع بوده و امثال این سناریوها با هماهنگی آن‌ها به عنوان اتاق فکر این شبکه‌ها صورت می‌گیرد. 

۴٫ نکته پایانی اینکه این شبکه‌ها که همواره با ادعای "بی طرفی" خود را "صدای همه مردم ایران" معرفی می‌کنند، اما آنجا که مردم به میدان می‌آیند و حماسه ای چون حماسه تاریخی ۹ دی را رغم می‌زنند، نه تنها سکوت و سانسور را در پی می‌گیرند بلکه تلاش می‌کنند با برنامه‌هایی بی ربط چون"ایمنی در محیط کار" ذهن اندک مخاطبان خود را از واقعیات دور سازند.

منبع: جام نیوز

(Visited 34 times, 1 visits today)

ویدیو های پیشنهادی برای شما