فرقه های سری-کابالا ۲/۲

قسمت نهم: کابالا (بخش دوم)

تئودوریناخ، مورخ یهودی، از کابالا به دلیل ارتباط با جادوگری«سمی بی سر و صدا» یاد میکند.
کابالیست ها در رواج جادوگری در اروپا و خاورمیانه در اواخر قرون وسطی نقشی مهم داشتند. آنها به ۲جادوی سفید که برای رسیدن به اهداف مثبت و جادوی سیاه که برای اهداف و منافع مشخصی استفاده میشود معتقد بودند.حتی در بعضی از مکتوبات مقدس یهود از بعضی ابزار جادوگری همچون ترافیم که با آن میتوان به جهان فرامادی متوسل شد نام برده شده است. ایفاد روش دیگری برای ارتباط با غیب بوده است. کاهنِ بزرگ ردایی بر دوش می افکند و کمربندی مزین به گلدوزی های طلایی می بست که این جامه ایفاد نام داشت، همچنین سینه بندی مربعی از اوریم و ترمیم با ۱۲قطعه جواهر در برمیکرد که یهوه به وسیله آن با او سخن میگفت. تاج های پادشاهان و سیاستمداران اشرافی در واقع همان ایفاد است که برای ارتباط با ارواح ساخته شده است.


علاوه بر جادوگری طرق مختلف مراقبه نیز از دیگر راههای رسیدن به اهداف معنوی کابالیستهاست که آن هم با جادو پیوند یافت. فیلم هری پاتر شاخص ترین اثر قبالایی است چرا که انتقال جادو از والدین به فرزندان، تقابل جادوی سفید و سیاه و پیروزی کابالیستها را به خوبی نشان میدهد. کابالیستها معتقدند که خدا انسان را آفریده و به حال خود رها ساخته، آنها خدا را بازنشسته می دانند.


یهودیان معتقدند که درآخرالزمان فقط یهودیانی که تورات خوانده اند و همه کسانی که به یهودیان خدمت کرده اند به بهشت می روند.،معاد مادی را باور دارند و در جنگ آخرالزمان خود را سپاهیان خدا و شرقی ها بخصوص مسلمانان را ستون فقرات ارتش شیطان می دانند و بر این باورند که در این جنگ سرزمین موعود را از دست مسلمانان نجات خواهند داد. این مفاهیم در فیلم ها و مستنداتی همچون اُمگا کد، پایان روزگار، آرماگدون، پسر جهنمی، ارباب حلقه ها، هری پاتر، ۳۰۰ و پیشگویی های نسترداموس درباره سال ۲۰۱۲ به تصویر کشیده شده است.


در فیلم قلمرو بهشت کارگردان به جنگ افروزی شوالیه های معبد برای تحریک مسیحیان به جنگ به مسلمانان و مخالفت همه مردم حتی پادشاه و همچنین کشتن جمعی از مسلمانان برای تحریک صلاح الدین به جنگ اشاره کرده است.
در جریان جنگهای صلیبی میتوان به جیمز اول که جنایات زیادی را بر ضد مسلمانان رواداشت به همراه دوست نزدیکش تودروس ابولافی،رئیس یهودیان اسپانیا، اشاره کرد. مشاور درباره جیمز اول، تهمانیدس، کسی است که در پیدایش و اشاعه کابالا نقش تعیین کننده ای داشته است.
در قسمت بعدی به گسترش کابالای مسیحی در اروپای مسیحی میپردازیم.

ویدیو های پیشنهادی برای شما

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *