شنود مکالمه تلفنی آیت‌الله واعظ‌ طبسی توسط ساواک

شنود تلفنی منزل ایت الله واعظ طبسی توسط ساواک در ایام پیروزی انقلاب اسلامی سند دیگری است که در اینجا در اختیار پژوهشگران تاریخ معاصر و علاقه مندان به بررسی تحولات تاریخی ایران در سال ۱۳۵۷ قرار می گیرد . در این نوار تاریخی در صحبت های حجت الاسلام محتشمی و آیت الله واعظ طبسی به حوادث تاریخی روز عاشورا در مشهد و نوفل لوشاتو اشاره می شود. همچنین موضع گیری قاطع امام خمینی (ره) در برابر کشورهای حامی شاه و تهدید به اینکه اگر از حمایت خودشان از شاه دست برندارند، کلیه قراردادهای دوجانبه با این کشورها ملغی خواهد شد، روایت می شود. همچنین آقای محتشمی پور به نقل از امام خمینی در باره قطع امید از نظامیان کهنسال ارتش و امید به افسران جوان ارتش برای ایجاد تغییرات موضع گیری تاریخی شده است. این موضع گیری راهبرد امام را برای تشویق افسران و کادر ارتش به پیوستن به صفوف مردم را نشان می دهد.

متن کامل نوار به شرح ذیل است:
مکان:منزل آیت الله واعظ طبسی درمشهد به محل استقرار امام خمینی درلوفل لوشاتو نزدیک پاریس
زمان مکالمه : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۵۷ روز عاشورا دهم محرم سال ۱۳۹۹ هجری قمری
– آقا حالشون خوبه الحمدالله ؟
– محتشمی هستم
– بله؟
– محتشمی هستم
– چطوره حالتون آقا؟
– الحمدالله
– آقا (امام خمینی) چطورن؟
– آقا (امام خمینی) حالشون خوبه الحمد لله؛ امروز مراسم روز عاشورا در همون نوفل لوشاتو برگزار شد و ایشون (امام) آمدند و یک نفر از آقایونی که از تهران آمده بود اینجا، اشعاری خودند و روضه‌ای خونده شد؛ بعد از نماز جماعت چون جمعیت خیلی فوق العاده زیاد اومده بود.
– چقدر؟
– یعنی، فکر می‌کنم در حدود ششصد نفر بودند. البته از کشورهای مختلفی (بودند)، انگلستان، آلمان، اتریش، ایتالیا، آمریکا و خود پاریس هم افرادی که بودند، شرکت کرده بودند.

البته مهم اینه که اون دانش آموزانی[ایرانی] که برای نیروگاه اتمی فرستادند در آلمان اونها میدونید، اعتصاب کردند مدتی هست، در حدود یک ماهه دیگه سر کلاسهای درس نمی‌روند و حاضر به آموزش نیستند، و اینها چند وقت پیش آمده بودند اینجا و امروز هم باز آمدند در اینجا؛ البته دم مرز آلمان به اینها اجازه خروج ندادند، یک عده زیادشون رو، که بنا بود چهارصد نفر بیایند، و در نتیجه صد نفر بیشتر از اونها نتونستن حودشون رو برسونن اینجا، بعد از نماز آقا (امام خمینی) سخنرانی‌ای کردن که بنا شد که من خدمتتون زنگ بزنم و مقداری راجع به اون سخنرانی عرض کنم.

یکی اینکه ایشون[امام خمینی ] اولتیماتوم دادن به تمام کشورهای غربی که اگر دست از حمایت شاه برندارند، ایشون دستور خواهند داد که تمام قراردادهایی که تاکنون بسته‌اند با ایران، لغو خواهد شد. و پس از این یک قطره نفت به آنان داده نخواهد شد، این یک موضوع بود؛ که البته ایشون مفصل صحبت کردن، و یک موضوع دیگه‌ای که ایشون تذکر دادن که باید هرچه زودتر، البته نوارش رو من فکر می‌کنم اگر ضبط بشه در اونجا بهتره، که البته هنوز نوارش اینجا در دست ما نیست، داره تکثیر میشه، موضوع دیگری که خطاب به ارتش فرمودند:

اما اونهایی که پیرمرد هستن در ارتش و زمان رضاشاه رو درک کردن که اینها دیگه قابل هدایت نیستند و قابل اینکه برگشت کنند به دامن ملت نیستند، اونها راهی رو که در پیش گرفتن ادامه خواهند داد؛ اما سفارش من و نصیحت من به افسران جوان ارتش هست که اینها پاک هستند و با صفا هستند و می‌تونند که باز به دامن ملت خودش برگردند و بیایند و با مردم یکی بشند، اونوقت موضوعی که هست اینه که می‌خواستیم اخباری که مال امروزه بوده، چون آقا (امام خمینی) مثل اینکه خیلی مشتاق هستند که مطالبی که، جریانات و رویدادهایی که در ایران گذشته امروز، در جریان باشند، شما اگر لطف کنید، من اینجا ضبط کنم بعد خدمت آقا (امام خمینی) بدهیم.
فایل صوتی شنود مکالمات انقلابیون توسط ساواک / وقتی امام در فرانسه کشورهای غربی را تهدید کرد
– خواهش می‌کنم، قطعنامه ما که ضبط شده دیشب؟
– بله، امروز رو بفرمائید.
– عرض می‌شود که امروز بعد از اینکه جلسه مدرسه نواب تمام شد، در ساعت ۱۰، اول ساعت ۱۰، راهپیمایی شروع شد و در این راهپیمایی، راهپیمایی دیروز، حدود یک میلیون و بیشتر جمعیت بود، ولی جمعیت امروز باز به مراتب از دیروز بیشتر و تقریبا تمام هیئت‌های مذهبی که قبلا با نوحه سرایی‌های سنتی مراسم رو برگزار می‌کردند، همه به ما ملحق شدند، و تنها عکسی هم که در جمعیت بود، عکس آقا (امام خمینی) بود، که همه هیئت‌ها هم این عکسها رو داشتند، عرض می‌شود که گفتن اینجا ما یک عکس بسیار بزرگ، یعنی عرض ۵/۲ متر یا ۳ متر و طول ۵ متر؛ این عکس رو دو نفر از هنرمندان با هنرشان درست کردن که این رو در راهپیمایی‌های روز همبستگی و دیروز و امروز، این عکس رو با راهپیمایان حمل کردیم که بسیار با شکوه و عظیم بود، تقریبا تعداد زن‌هایی که امروز شرکت کرده بودند در راهپیمایی در حدود چهارصد – پانصد هزار نفر بود، عرض می‌شه که اون صحنی که قبلا نامیده شده به نام پهلوی، که مرتب می‌گفتیم صحن خمینی، زنها را تمام در اون صحن جا دادیم، که دیشب هم این صحن و صحن کهنه و نو و بعد همه به تصرف خود ما بوده، امروز هم زنها همه در اونجا جمع شدند و بلندگوهای بسیار قوی و بنده هم صحبت کردم و قطعنامه دیروز رو مجددا امروز خوندم، و خلاصه سخنرانی امروز به خاطر اینکه وقت بسیار کم بود، قرار شد که تشکری باشه از همه اقشار امید و نویدی باشه و تذکر و تنفری،